Our Ministries

Bishop Joel Z. Baylon

Bishop Joel Zamudio Baylon, D.D. was born on Jan 29, 1954, in Milaor, Camarines Sur. He was ordained a priest on Oct. 18, 1978, in Polangui, Albay province. On Feb. 14, 1998, Pope John Paul II appointed him Bishop of Masbate. On March 25, 1998, he was ordained bishop at St. Gregory the Great Cathedral, Legazpi City. Pope Benedict XVI appointed him Bishop of Legazpi on Oct. 1, 2009. His episcopal motto is “Sub Tuum Praesidium” (Under Your Protection). He serves currently as the chairman of the Episcopal Commission on Youth (Catholic Bishop’s Conference of the Philippines). Installation Bishop of Legazpi – December 10, 2009

Clergy

Religious

Council of Laity